partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

Jak rozliczyć PIT 2022 pracując za granicą?

Jak rozliczyć PIT 2022 pracując za granicą?
Udostępnij

Polacy bardzo chętnie podejmują pracę stałą lub sezonową za granicą. Choć dzięki niej mogą liczyć na wyższe zarobki, to jednak z uzyskanych dochodów muszą rozliczyć się z polskim fiskusem. Jak rozliczyć PIT 2022, uzyskując dochody z zagranicy? Obowiązek dla rezydentów podatkowych

Na początek warto omówić kwestię tego, kto właściwie jest rezydentem podatkowym, bowiem to właśnie tych osób w przeważającej mierze będzie dotyczył obowiązek rozliczenia się z uzyskanych dochodów za granicą. Otóż rezydent podatkowy to osoba, które przebywa na terenie Polski przez minimum 183 dni w roku. Co więcej, posiada ona w Polsce centrum interesów gospodarczych bądź życiowych. Tutaj od razu warto stwierdzić, że podatnicy, którzy pracują za granicą jedynie sezonowo, przez 2-3 miesiące w roku, wciąż pozostają polskimi rezydentami podatkowymi. Inaczej jest w przypadku osób, które wyjechały za granicę na stałe. Mogą one uzyskać certyfikat rezydencji podatkowej kraju, w którym żyją, lecz nie zawsze oznacza to brak konieczności rozliczania się z polskim fiskusem. Wszystko zależy bowiem od centrum interesów życiowych, a więc chociażby od tego, czy w kraju wciąż nie zamieszkuje małżonek podatnika czy małoletnie dziecko.

Jak nie płacić podwójnego podatku?

Rozliczenie PIT 2022 dochodów uzyskanych za granicą warto poprzedzić analizą umowy międzynarodowej, jaka łączy Polskę z konkretnym krajem. Zwykle znajduje się w niej zapis o:

  • odliczeniu proporcjonalnym,

  • zasadzie zwolnienia z progresją.

W pierwszym przypadku podatnik ma prawo odliczyć kwotę podatku, która została zapłacona u źródła, czyli w kraju, w którym uzyskał on dochody. W drugim zaś przychody uzyskane za granicą zwolnione są z opodatkowania, ale mogą wpływać na stopień skali, biorąc pod uwagę również wynagrodzenia krajowe. Warto mieć na uwadze także zmiany w odliczeniach, które zostały wprowadzone w 2021 roku, a dotyczą tak zwanej ulgi abolicyjnej. W jej ramach podatnik może obniżyć kwotę podatku zapłaconego w Polsce od dochodów zagranicznych, lecz maksymalnie o 1360 zł. Jest to, z punktu widzenia podatnika, który zarabia za granicą sporo, zmiana niekorzystna.

Jak złożyć zeznanie PIT?

Podatnicy, którzy uzyskują dochody poza granicami kraju, muszą złożyć odpowiednią deklarację PIT w ustawowym terminie. Zazwyczaj jest to PIT 36 bądź PIT 36 L, w zależności od źródła dochodu. Załącznikiem do zeznania podatkowego jest PIT/ZG oraz PIT/O, w którym wykazuje się ulgę abolicyjną. Co istotne, nawet, jeśli podatnik w danym roku nie uzyskał dochodów na terytorium Rzeczypospolitej, to w dalszym ciągu zobowiązany jest złożyć właściwą deklarację w urzędzie skarbowym. Ma na to czas do 2 maja 2022 roku. Warto mieć na uwadze, że o ile sezonowe zarobkowanie poza granicami kraju nie budzi zwykle wątpliwości co do tego, na jakich zasadach rozliczyć się z fiskusem, o tyle stałe przebywanie i wykonywanie pracy za granicą stwarza już pewne problemy. Dlatego też, w razie potrzeby, warto skonsultować się z doradcą podatkowym. Jeśli bowiem nie wywiążemy się z ustawowego obowiązku, urzędnicy mogą nałożyć na nas takie same kary, jak na polskich rezydentów podatkowych. 

 

 

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.