Holandia – podatek PIT za granicą
Zarobki uzyskane w Holandii są opodatkowane w Polsce zgodnie z zasadą proporcjonalnego odliczenia. Dzięki temu pracujący w Holandii podatnik może odjąć podatek zapłacony za granicą podczas składania deklaracji w polskim urzędzie skarbowym.
Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania i przepisy dotyczące ulgi abolicyjnej także mają zastosowanie do rozliczenia dochodów z Holandii, jednak proporcjonalne odliczenie jest stosowane w większości przypadków. Ponadto, holenderski podatek jest jednym z najwyższych w UE, dlatego samo odliczenie może wystarczyć do ograniczenia poboru podatku w Polsce do zera.
Praca w Holandii a zastosowanie umowy proporcjonalnego opodatkowania
Rozliczanie wynagrodzenia z Holandii na podstawie proporcjonalnego odliczenia polega na obniżeniu podatku w Polsce od całości dochodów o kwotę zapłaconego podatku z Holandii. Odliczenie podatku za granicą jest jednak tylko proporcjonalne do kwoty uzyskanej zarówno w Polsce, jak i w Holandii.
Jeśli jesteś polskim rezydentem podatkowym, masz obowiązek złożenia deklaracji podatkowej i uzyskałeś zarobki z pracy w Holandii, masz prawo skorzystać z odliczenia podatku.
Deklaracje podatkowe można rozliczać przez internet. Nie jesteś pewien jak wypełnić PIT-ZG oraz PIT-36L online? Warto korzystać z portali internetowych poświęconych rozliczaniu podatków, aby w pełni zrozumieć, na co masz prawo i jakie dokumenty będą potrzebne.
Stawki podatku w Holandii
Dochód uzyskany w Holandii jest opodatkowany wysoką stawką, ale objęty też jest szeregiem ulg podatkowych. Część z nich jest ograniczona dla cudzoziemców z powodu braku możliwości wyboru tamtejszej rezydentury podatkowej i stosowanie rocznej kwoty zwolnionej z podatku proporcjonalnej do ilości przepracowanych miesięcy. Obecnie stawki podatku w Holandii wynoszą:
- 37,5% - dochód nieprzekraczający 68.507 euro
- 49,5% - dochód przekraczający 68.507 euro.
Kto jest polskim rezydentem podatkowym?
Polski rezydent podatkowy to osoba, która ma miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, czyli posiada w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Przed składaniem deklaracji warto sprawdzić, czy sytuacja życiowa jest związana z Polską na tyle, że podlega ona rozliczeniu w polskim urzędzie skarbowym. Taka osoba powinna złożyć zarówno deklarację w Holandii, jak i w Polsce.
Rozliczenie podatku dochodowego dla osób pracujących w Holandii
Aby skorzystać z odliczenia podatku z Holandii, należy złożyć deklarację w holenderskim urzędzie skarbowym wskazującą tamtejsze zarobki, ulgi podatkowe, podatek do zapłaty i nadwyżkę zaliczek na podatek. Następnie, do wartości podatku obliczonego według polskiej skali podatkowej można odliczyć podatek zagraniczny.
Jeśli osoba pracująca w Holandii ma podatek do zapłaty w polskim urzędzie skarbowym, może skorzystać z ulgi abolicyjnej. Poza tym należy pamiętać, że w niektórych przypadkach do wynagrodzenia z Holandii można nie wliczać 30% diety wynoszącej 50 euro dziennie (15 euro dziennie).