partnerzy partner - SM Swarzędz partner techniczny - Inea

Czy majątek współmałżonka wchodzi do masy upadłości?

Czy majątek współmałżonka wchodzi do masy upadłości?
Udostępnij

W momencie zawarcia związku małżeńskiego pomiędzy małżonkami z mocy ustawy powstaje wspólnota majątkowa. To szczególnie istotna kwestia, gdy na skutek bardzo trudnej sytuacji finansowej jeden z małżonków postanawia wnieść do sądu wniosek o upadłość konsumencką. Zanim jednak podejmiemy tak radykalny krok, warto się zastanowić, co stanie się ze wspólną częścią majątku.

Czym jest masa upadłości?

Zanim wyjaśnimy, co dzieje się z częścią majątku należącą do współmałżonka osoby starającej się o upadłość konsumencką, warto wyjaśnić, czym dokładnie jest masa upadłości. Jeśli dłużnik w dniu ogłoszenia upadłości posiada majątek lub w toku postępowania nabył mienie, staje się ono masą upadłości. Do masy upadłościowej wchodzą wszelkie wartościowe ruchomości takie jak samochody, biżuteria, udziały w spółce i nieruchomości w tym: mieszkanie, dom, działka, garaż itd. Do masy upadłości nie wchodzą natomiast rzeczy osobiste należące do dłużnika i jego rodziny, a także przedmioty i niezbędne urządzenia domowe, a w szczególności takie jak lodówka, pralka, odkurzacz, łóżka, stół itd., chyba że są to przedmioty, których wartość znacznie przekracza przeciętną wartość nowych przedmiotów danego rodzaju.

Co dzieje się z majątkiem wspólnym w chwili ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Kwestia wspólnoty majątkowej wchodzącej w skład masy upadłości była na tyle trudna do jednoznacznej interpretacji, że orzekający w tej sprawie Sąd Najwyższy powołał w tym celu swój powiększony skład. Pod koniec grudnia 2019 roku Sąd Najwyższy uchwalił, że w sytuacji ogłoszenia upadłości konsumenckiej przez jednego małżonka do masy upadłości wchodzi cały majątek wspólny małżeństwa. Od tej chwili majątkiem, czyli już masą upadłości zarządzać będzie syndyk masy upadłościowej. Sędziowie Sądu Najwyższego argumentują swoją decyzję między innymi tym, że upadłość konsumencka na celu ma jak najszybszą spłatę wierzycieli dłużnika i tym samym uwolnienie dłużników od zobowiązań finansowych. Dzielenie majątku, a później masy upadłości znacznie wydłużyłaby ten proces. Należy również zaznaczyć, że w chwili upadłości jednego z małżonków pomiędzy nimi powstaje rozdzielność majątkowa.

Wierzytelność współmałżonka

W chwili gdy wspólnym majątkiem małżeństwa zaczyna rozporządzać syndyk, mąż lub żona upadłego konsumenta może wnieść do Sądu upadłościowego wierzytelność. Część należąca do współmałżonka osoby upadłej, może zostać zatem zwrócona w formie wierzytelności i np. wcielona do sporządzanego przez syndyka planu spłaty wierzycieli.

Co zamiast upadłości konsumenckiej?

Zanim zatem przystąpimy do wszczęcia postępowania mającego na celu ogłoszenie upadłości konsumenckiej, warto rozważyć inne, mniej drastyczny sposoby na pozbycie się długów. Jednym z nich może być np. kredyt konsolidacyjny lub prośba o wydłużenie spłaty rat wszelkich zawartych pożyczek bez bik, kredytów gotówkowych, leasingów itd. Warto rozważyć również wyprzedanie części swojego mienia, w celu spłacenia podjętych zobowiązań finansowych. Możemy również polecić spłatę zadłużeń metodą „śnieżnej kuli”, czyli w pierwszej kolejności spłacamy małe zadłużenia, których pozbycie się gwarantuje posiadanie większej kwoty na szybszą spłatę tych dużych zobowiązań.

 

Zobacz również:

Zobacz wszystkie
Zamknij X
Nasza strona korzysta z ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.